منوی اصلی

پیوندها

president

سامانه شهرسازی

سامانه ارتباطی 137

137 logo

ورود کاربران

آمار بازدیدکنندگان سایت

1341948
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
54
386
54
6085
3363
1341948

امروز: شنبه، 29 خرداد 1400
امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

مختصری از زندگینامه عالم پارسا مرحوم آیت الله حاج سیدعلی محمد احمدی رضوان الله تعالی علیه

1 230

نظر بر اینکه حدود 48 سال از ارتحال آن عالم جلیل القدر می گذرد و با گذشت زمان به تدریج روش و سیره و یاد آن عالم فرهیخته برای آیندگان ناشناخته خواهد ماند و اکنون که نسل سوم و چهارم بعد از زمان معظم له روی کار آمده و جز تعداد کمی از اهالی گلدشت (قلعه سفید) به خصوص نسل جوان اطلاعات کافی در رابطه با آن عالم بزرگوار در اختیار ندارند لذا وظیفه خود دانستیم که هـر چنـد گذرا در حـد اطلاعات محـدود گزارشی از تاریخچـه  زنـدگی ایشان را در اختـیار علاقه مندان قرار دهیم و از خداوند حکیم منان درخواست توفیق بیشتردربه سر انجام  رساندن این وظیفه را داریم.

مرحوم آیت الله حاج سیدعلی محمد احمدی فرزند ارشد عالم متقی و عارف مرحوم آیت الله سید محمدعلی احمدی قدس سر هما ، در تاریخ 1272/7/4 شمسی در یک خانواده روحانی در فروشان خمینی شهر (سده) دیده به جهان گشود و پس از طی دوران کودکی و فراگرفتن علوم قرآنی و غیره از محضر والد بزرگوارشان وارد حوزه علمیه اصفهان شده و دروس مقدماتی و سطح متوسط و عالی را گذرانده و از محضر اساتیدی همچون آیت الله حاج آقا رحیم ارباب ، آیت الله سید علی نجف آبادی ، آیـت الله سیدمحمــدرضا خراسانی ، آیت الله خــادمی و آیت الله بهبـهانی بهره های فراوانی کسب نموده و به درجاتی از علم و معنویت و عرفان دست یافت. معظم له از جوانی در نشر معارف دین و فرهنگ غنی اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام اهتمام وافر داشت. به گونه ای که در محل تولدش از وعاظ ممتاز و مشهور بودند، مجالس وعظ و خطابه ایشان مورد استقبال فراوان مردم بود. هرگــز بدون مطالعـــه پـا روی منـــبر نمی گذاشت و سعی داشت مطلبی را که عنوان می کند کامل و جامع باشد. بعد از فوت والد ارجمندشان علاوه بر اقامه نماز جماعت در مسجد امام محمد باقر(ع) «خمینی شهر» و اداره مجالس وعظ و خطابه و درس و ادامه تحصیل بنابر دعوت و اصرار مردم متدین و عالم دوست و با ولایت گلدشت ( قلعه شاه و قلعه سفید ) به این منطقه آمدند .

لازم به ذکراست که سالها مرحوم پدرشان در این دو محل اقامه جماعت و ارشاد و هدایت مردم را به دست داشتند و بر همین اساس مردم این خطه به این خانواده علاقه وافر داشتند.در هر هفتـه چند شــب را به قلعــه سفیـد می رفتند و بقدری جدّی در این امر بودند که حتی با نبود وسیله ایاب و ذهاب با الاغ این مسافت را با مشقت طی می نمودند، و با توجه به حاکمیت رضاخان پهلوی و ممانعت ظالمانه او از حجاب بانوان و اقامه  جلسات عزاداری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و امکان ترویج بیشتر معارف دین در منطقه گلدشت ناچار به اقامت در آن محل شدند تا هم حجاب خانواده محفوظ بماند و هم بتوانند ترویج احکام الهی را داشته باشند و خوشبختانه در این امر بسیار موفق بودند و بیش از پنجاه سال در این منطقه به نشر معارف و احکام الهی و هدایت جامعه و حل و فصل امور دینی و اجتماعی مردم آن دیار پرداختند. که هنوز مردم متدین و عالم دوست آن محل خاطرات بسیار خوبی از اخلاق و تلاش ایشان را به یاد دارند.

برخی از خصوصیات آن عالم پرهیزگار عبارت است از روح تعبد و خداترسی که در سراسر وجود ایشان مشهود بود. پاسدار و مدافع حریم ولایت بودند. همیشه در فکر طبقه ضعیف و محروم جامعه بودند و چون پدری مهربان خود را در جریان مشکلات مردم قرار می دادند و چنان چه متوجه می شدند در جایی حقی از مردم ضایع شده ، حساسیت فوق العاده ای از خود نشان میدادند. نسبت به رعایت حلال و حرام و مسائل اخلاقی اهتمام خاصی داشتند. عزت نفس و خویشتن دار بودند. مردم داری و سعه صدر و دلسوزی برای مردم و خدمت صادقانه و بی ریا و اهتمام در تربیت و هدایت جامعه سرلوحه برنامه های ایشان بود. به گونه ای که تا روزهای آخر عمر شریفشان با داشتن چنـدین کسالت سخـت در دو محـل قلعه سفید(علیا و سفلا) در دو نوبت خصوصا در ایام ماه مبارک رمضان و محرم و صفر به اقامه جمـــاعت و ایـــراد خطـــابـه و منبــرمی پرداختند.

مرحوم آیت الله احمدی در سالهای اواخر عمر شریفشان سفری به عتبات عالیات کربلای معلا و نجف اشرف و سایر بقاع متبرکه داشتند و اتفاقا سفر ایشان مصادف بود با آن ایامی که حقیر به اتفاق یکی از دوستان طلبه جهت ادامه تحصیلات حوزوی از اصفهان به نجف اشرف هجرت نموده بودیم. در یکی از شبهای جمعه که از نجف اشرف برای زیارت عازم کربلا شدم در حرم آقا         ابا عبدالله الحسین علیه السلام ایشان را با همسر مکرمشان در حالی که مشغول زیارت بودند ملاقات کردم و بسیار خوشحال و شادمان گردیدم که پس از مدت مدیدی با شخصیتی که عموی بزرگ و حق پدری دارد دیدار نمودم. و پس از آن دیدار مفصل تر در نجف اشرف خدمتشان رسیدم. در ابتدا منزلی برای ایشان تهیه شد و از آنجایی که معظم له با مراجع بزرگ نجف ارتباط داشتند و در اثر اجازاتی که از آنها داشتند خودشان مستقیما از اصفهان وجوهات به بیوت مراجع بزرگ نجف میفرستادند.

لذا مرحوم آیت الله العظمی خویی آن  مرجع عالی قدر که همه حوزه های علمیه شیعه از تحقیقات فقهی و اصولی و رجالی آن فقیه توانا و خوش بیان و خوش ذوق استفاده کرده و می کنند و از سفره علمی و فقاهتی ایشان تغذیه می شوند، وقتی متوجه شدند که ایشان به نجف مشرف شده به دیدار معظم له آمدند و ساعتی در خدمت این مرجع عظیم الشأن بودیم. و در یکی از روزها در مدرسه آیت الله العظمی بروجردی (ره) همان مدرسه ای که مرحوم آیت الله العظمی امام خمینی رضوان الله تعالی علیه نماز مغرب وعشاء را در آنجا اقامه می نمودند. در حجره ای که متعلق به حقیر  بود ، جـلسه ای  برگزار  شد،  و عده ی زیادی از فضلای بزرگ حوزه نجف اشرف به دیدن ایشان آمدند و چون ایشان مایل بود درس و بحث بعضی از مراجع را از نزدیک ببیند لذا در خدمت ایشان به درس بعضی از آن بزرگواران همچون امام خمینی (ره) و آیت الله العظمی خویی و آیت الله العظمی حکیم بزرگ رفتیم. نهایتا در تاریخ 1348/9/5شمسی مطابق با 16 ماه مبارک رمضان سال 1389 قمری، در ایام ولادت با سعادت کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع) در سن 76 سالگی دار فانی را وداع نمودند و با اینکه وصیت نموده بودند در تخته فولاد اصفهان دفن شوند ولی با اصرار مردم عالم دوست و متدین و با ولایت  قلعه سفید در قبرستان همان محل که اکنون در قطعه گلزار شهداء واقـع شده و گویا این لاله های به خون خفته و این شهدای والا مقام چون نگین انگشتری او را در آغوش گرفته و پروانه وار گرد مزارش می چرخند، مدفون گردیده. همسر ایشان سیده علویه حاجیه خانم مرتضوی صبیه عالم فرهیخته و مدافع اهل بیت مرحوم آیت الله سید محمدحسین مرتضوی (ره) می باشد، که این بانوی عفیفه در زمان حیات خود منشاء خیرات و برکات بودند. اگر چه مرحوم آیت الله احمدی از نعمت فرزند پسر محروم بودند ولی با لطف و عنایت خدای منان دارای چهار دختر متدینه و عفیفه و عالمه و معلمه قرآن و منشاء خیرات و برکات بودند، همگی دار فانی را وداع و به رحمت ایزدی پیوسته اند. دامادهای معظم له به ترتیب عبارتند از :

1 ) مرحوم آیت الله حاج سید مرتضی مهدوی رضوان الله تعالی علیه که در هرستان خمینی شهر زندگی می کردند و مدتی امامت جماعت و ارشاد مردم قلعه سفید را به عهده داشتند و از علمای موجه حوزه علمیه اصفهان و در مدرسه صدربازار دروس سطح عالی را تدریس مینمودند.

2 ) مرحوم حجت الاسلام و المسلمین آقای حاج سید علی اصغر ابطحی (ره) که در خمینی شهر زندگی می کردند و از وعاظ دلسوز و با اخلاص و مروج شریعت نبوی و عاشق اهل بیت عصمت بودند.

 3 ) عالم وارسته و مهذب فقیه اهل بیت عصمت، مدرس نامدار حوزه علمیه اصفهان مرحوم آیت الله آقای حاج شیخ احمد فیاض قدس الله نفسه الشریف که از مفاخر علمای شیعه و حوزه علمیه اصفهان بودند و در مدرسه علمیه امام صادق (ع) «چهارباغ اصفهان» و مدرسه علمیه صدر بازار تدریس و عده زیادی از فضلا و علماء افتخار شاگردی ایشان را داشته و دارند. 4 مرحوم عالم ربانی آیت الله حاج سید مجتبی مهدوی (ره) که پس از رحلت مرحوم آیت الله احمدی بنابر وصیت ایشان امامت جماعت و ارشاد مردم عالم پرور قلعه سفید را به عهده گرفتند و در همان محل سکونت داشتند و یکی از مدرسین توانای حوزه علمیه اصفهان بودند.

لازم به ذکر است که همه دامادهای آن عالم روشن ضمیر به رحمت ایزدی پیوسته اند.عاشو سعیداً و ماتو سعیداً ، روح مطهرشان شاد و با اجداد بزرگوارشان محشور باد.

                                                        والسلام علیکم وعلی عبادالله الصالحین(سید محمود احمدی)

450

مناسبتها

13.jpg

شهردار

shahrdar

ارتباط با شهردار

captcha
بارگذاری مجدد

سامانه اتوماسیون اداری

اوقات شرعی