منوی اصلی

پیوندها

president

سامانه شهرسازی

سامانه ارتباطی 137

137 logo

ورود کاربران

آمار بازدیدکنندگان سایت

1341973
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
79
386
79
6110
3363
1341973

امروز: شنبه، 29 خرداد 1400
امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

شرح وظایف:

 

-  1 - جلوگیری از تخلیه خاک و نخاله و پسماندها در خارج از نقاط تعیین شده توسط شهرداری که برابر تبصره 4 بند 2 ماده 55 قانون شهرداریها تعیین گردیده و توقیف خودروهایی که خاک و نخاله ساختمانی تخلیه می نمایند بایستی برابر ماده 16 قانون مدیریت پسماندها با افراد خاطی بر خورد قانونی شود .

2- شناسایی و جمع آوری و آدرس املاک مخروبه و خطرساز با رعایت مسائل قانونی برابر بند 14 ماده 55 قانون شهرداریها

3- بازدید وکنترل مجوز حفاری های شرکتهای دولتی و خصوصی در سطح شهر و جلوگیری از حفاریهای فاقد مجوز معتبر.

4 - سرکشی و بازدید از سطح شهر و جلوگیری از ساخت و ساز های غیرمجاز و جمع آوری وسائل و لوازم پای کار (بنائی ) از محل ساخت ساز فاقد مجوز و پروانه ساخت و یا خلاف پروانه ساخت و تحویل انبار شهرداری ( برابر نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه به شماره 552/7 مورخه 25/1/81

5- با هماهنگی شهردار اقدام به اجرای احکام دادگستری و رأی های کمیسیون ماده 100و 77و بند 20 ماده 55 و سایر احکام صادره از سوی مقامات محترم قضائی بعد از هماهنگی های صورت گرفته0

6- حفاظت و حراست از املاک متعلق به شهرداری یا در طرحهای عمرانی شهری و جلوگیری از هر گونه ساخت وساز غیر مجاز یا تصرف غیر قانونی در مکانهای مذکور

7- جمع آوری وسائل پای کار و محو آثار پی کنی و خط کشی شده ساخت و ساز های فاقد مجوز در حاشیه و خاج از محدوده قانونی شهر برابر ماده 690 قانون مجازات اسلامی .

8- جلوگیری از حفر چاه غیر مجاز در معابر عمومی وحوزه استحفاظی و خدمات شهری .

9- اخطار به املاک دارای پروانه فاقد اعتبار و جلوگیری از هر گونه ساخت و ساز با پروانه فاقد اعتبار و راهنمایی مالک به شهرداری برای تمدید پروانه برابر بند 23 مصوب 1616 موخه 24/8/1371 شورای عالی اداری

10- جلوگیری از تخلیه خاک ، نخاله ساختمانی ، پسمانده و غیره در معابر و پارکها و خیابانها واماکن عمومی و زمینهای حاشیه شهر توسط شهروندان برابر ماد ه 16 قانون مدیریت پسماندها و ماده 206 قانون راهنمائی و رانندگی

11- اخطار جمع آوری به مالکین که خاک و نخاله ساختمانی و غیره در معابر عمومی ، کوچه ها ، خیابانها ، پارکها و پیاده روها تخلیه می نمایند .

12- جلوگیری از قطع اشجارو تخریب فضای سبز برابر لایحه قانون حفظ و گسترش فضای سبز مصوب 3/3/59 و ماده 690 قانون مجازات اسلامی و ماده 42 قانون حفاظت و بهره برداری از جنگلها و مراتع و ماده47 قانون مجازات اسلامی .

13- جلوگیری از عملیات ساختمان ساختمانهای بدون پروانه یا خلاف مفاد پروانه به وسیله مامورین خود اعم از آن که ساختمان درزمین محصور یا غیر محصور واقع باشد ( ماده صد قانون شهرداریها )

14- در مواردی که شهرداری مکلف به جلوگیری از عملیات ساختمانی است می تواند با استفاده از مأمورین اجرائیات خود و در صورت لزوم مأمورین انتظامی برای متوقف ساختن عملیات ساختمانی اقدام نماید ( تبصره 7 ماده صد قانون شهرداریها )

15-جلوگیری از کندن سطح گذرها و پیاده رو جهت کاشتن درخت و مجاری آب با لوله کشی وسیم گذاری و غیرکه بدون پروانه شهرداری ممنوع است ( ماده 15 ) مصوب 1318

16- جلوگیری از سد معبر برابر تبصره 1 بند 2 ماده 55 قانون شهرداریها

17- جلوگیری از گذاشتن کالا و لوازم توسط مغازه داران و فروشگاهها در معابر عمومی و جمع آوری آنها و انتقال به انبار اداره اجرائیات

18- جلوگیری از نصب هر گونه تابلو بنر ، پلاکارد در محلهای غیر مجاز و جمع آوری آنها و تحویل به انبار برابر ماده 92 قانون شهرداریها

19- جمع آوری پلاکاردهای تاریخ گذشته دارای مجوز و تحویل به انباراداره اجرائیات .برابر ماده 92 قانون شهرداریها

20- جمع آوری تابلوهایی که در محلهای نامناسب و خلاف مقررات نصب گردیده برابر ماده 92 قانون شهرداریها

21- جمع آوری خودروهای اسقاطی و بلاصاحب از سطح شهر وانتقال آنها به پارکینگ اداره اجرائیات همراه با صورتجلسه

22- جمع آوری چهار چرخهایی که در معابر اقدام به دست فروشی نموده ومعابر را اشغال کرده اند برابر تبصره 1 بند2 ماده 55

23- جلوگیری از دست فروشی در معابر عمومی برابر تبصره 1 بند 2 ماده 55 قانون شهرداریها

24- جلوگیری از پخش برو شورهای تبلیغاتی در تقاطع ها و معابر عمومی که باعث بر هم زدن تنظیم شهر می شود برابر ماده 92 قانون شهرداریها ( فقط در مکانهایی که شهرداری تعیین کرده می توان پوستر نصب کرد).

25- جلوگیری از تردد وانت های میوه فروش و غیره که در خیابانها و معابر اصلی اقدام به فروش میوه می نمایند و این امر باعث ترافیک و سد معبر عمومی و اذیت و آزار به شهروندان محترم می شود برابر قانون راهنمائی و رانندگی ماده 206 و دستور مقام محترم قضائی

26- جلوگیری از ساکن شدن افراد در معابر عمومی و پارکها

27- جلوگیری و جمع آوری گازهای ال پی چی که در معابر اقدام به فروش و توزیع می کنند .

28- جمع آوری کله قندیها و موانع ترافیکی که در معابر و خیابانهای اصلی گذاشته می شود .   

29-جلوگیری از مغازه دارانی که اقدام به فروش ضایعات کرده و معابر را اشغال می کنند .

30- توقیف خودروهائی که باعث آلودگی صوتی می شوند برابر بند 20 ماده 55

31- توقیف خودروهائی که با جمع آوری ضایعات چهره شهر را زشت نموده اند .

32- جلوگیری از ایجاد و تاسیس کلیه اماکن که به نحوی از انحاء موجب بروز مزاحمت برای ساکنین یا مخالف اصول بهداشت در شهرهاست ( بند 20 ماده 55 قانون شهرداریها )

33-جلوگیری از تاسیس تعمیرگاه و دکانهائی که مواد محترقه می سازند و اصطبل چارپایان و مراکز دامداری و به طور کلی تمام مشاغل و کسب های که ایجاد مزاحمت و سروصدا یا تولید دود یا عفونت و یا تجمع حشرات و جانوران نماید ( بند 20 ماده 55 قانون شهرداریها )

34- جلوگیری از آویختن و نصب نمودن هر نوع سرلوحه وآگهی به درخت یا در عرض گذر و همچنین آویختن آنها به دیوار (برابر آئین نامه پیش آمدگی ها ساختمانی در گذرها مصوب 1318 ماده 5)

35- پیگیری موارد اجرایی مسایل حقوقی شهرداری .

 

 

سد معبر چیست :

امروزه پدیده ناهنجار سد معبر یکی از مشکلات لاینحل شهرداریها محسوب می‌گردد. هرروزه افراد بسیاری با استفاده نامتعارف از معابر عمومی مانع از اعمال حق عمومیمی‌گردند که شهرداری و مأموران آن مکلف به رسیدگی و جلوگیری از انسداد معبر و رفعسد معبر می‌باشند. لیکن انجام این تکلیف قانونی همواره با مشکلات زیادی روبرو بوده است و ما هر روزشاهد درگیری میان مأموران شهرداری و افراد متخلف می‌باشیم. چرا که به نظر می‌رسدضمانت اجرای کافی جهت ارتکاب این تخلف در قانون موجود نمی‌باشد. از این رو اقتضاءمی‌نماید که مسئله سد معبر در ایران که موضوع تبصره یک بند دو ماده 55 قانونشهرداریها می باشد0 شهرداری موظف است راسأ به وسیله مأمورین خود اقدام نماید.

الف) تعریف سد معبر:

معبر همانطور که از نامش پیداست به معنی محل عبور می‌باشد و اصطلاحاً بهمحلی اطلاق می‌گردد که از آن برای عبور و مرور استفاده می‌شود و در اثر تفکیک اراضیموضوع ماده 101 قانون شهرداری ایجاد می‌گردد. سد معبر به هر عملی اطلاق می‌شود کهباعث انسداد معابر عمومی می‌گرددبه طوریکه عبور و مرور از آنها به طور دائم یا موقتغیرممکن یا دشوار گردد. طبق ماده 101 قانون شهرداری ایران «معابر و شوارع عمومی کهدر اثر تفکیک اراضی احداث می‌شود متعلق به شهرداری است و شهرداری در قبال آن به هیچعنوان وجهی به صاحب آن پرداخت نخواهد کرد    در جایی دیگر در تبصره 6 ماده 96 قانونشهرداری ایران نیز «اراضی کوچه‌های عمومی و میدان‌ها و پیاده روها و خیابان‌ها و بهطور کلی معابر و مسیر رودخانه‌ها و نهرها و مجاری فاضلاب شهرها و باغهای عمومی وگورستان‌های عمومی و درخت‌های معابر عمومی واقع در محدوده هر شهر که مورد استفادهعموم است ملک عمومی محسوب و در مالکیت شهرداری است.

در واقع شهرداری موظف است از معابر به عنوان یک ملک عمومی حفاظت کند و همواره آنرا برای استفاده عموم آماده نگهداشته و از تجاوز اشخاص نسبت به آنها جلوگیری نماید. استفاده از معابر عمومی، میدان‌ها، پارکها و باغهای عمومی حق طبیعی هر شهروندمی‌باشد و هیچکس نمی‌تواند مانع این استفاده مشروع گردد . در واقع طبق اصل 40 قانوناساسی ایران «هیچکس نمی‌تواند اعمال حق خویش را وسیله اضرار به غیر یا تجاوز بهمنافع عمومی قرار دهد.

ب) مصادیق سد معبر

سد معبر دارای اشکال گوناگونی است. از مصادیق سد معبر می‌توان از سد معابرتوسط دستفروشان، نصب دکه‌های غیرمجاز، تخلیه نخاله، ریختن مصالح، آجر و سیمان درمعابر عمومی بدون مجوز شهرداری، توقف اتومبیل در مکانهای غیرمجاز، وسایل نقلیه جهتفروش کالا، اشغال پیاده روها و میادین توسط افرادی که از آنجا به عنوان محل کسب یا سکنی یا هر عنوان دیگری استفاده می کنند ممنوع استنام برد . اینگونه تخلفات می‌تواند موجبات سد معابر عمومی، اشغالپیاده روها و استفاده غیرمجاز از آنها و میادین و پارک‌ها و باغهای عمومی را فراهمآوردکه در این راستا شهرداری موظف است راساً به وسیله مأمورین خود اقدام نماید.

مناسبتها

13.jpg

شهردار

shahrdar

ارتباط با شهردار

captcha
بارگذاری مجدد

سامانه اتوماسیون اداری

اوقات شرعی